Раздели

30.01.2013 г.

Как да използваме етеричните масла






Има няколко начина за използване на етеричните масла: чрез локално приложение, чрез вдишване и в ароматизатор/овлажнител/дифузер.
Някои масла могат да се приемат вътрешно, но това е опасно, тъй като, освен че са много силно концентрирани, трябва да са задължително от т.нар. "терапевтичен клас".
Този клас масла са много по-различни от чистите масла, че дори и от сертифицираните органични етерични масла. За целта, даденото етерично масло трябва да е сертифицирано като GRAS (по принцип се считат за безопасни) от FDA (агенция по храните и лекарствата). Ако маслото е в този списък, то е безопасно да се използва вътрешно в определената доза. ISO сертификатът има най-надеждните показатели (относно химическите елементи), затова дали масло е терапевтично, или не.

Когато се приемат вътрешно, обикновено се добавя капка масло в чаша вода или в лъжичка мед (напр. лимоново масло или ментово масло - за разстроен стомах и при гадене). Другият начин е чрез поставяне на капка масло върху или под езика (ментово масло, наприме) и е подходящ за хора, които не ги притесняват и дразнят силните миризми.

Има вариант етерични масла да се поставят в ястия и напитки, че дори да се използват вагинално и ректално (обяснението е, че се абсорбират от вените на ректума без да минават през черния дроб).

Дали етеричните масла ще се използват вътрешно, локално или чрез вдишване, лечебните им свойства ще повлияят на тялото, така или иначе. Има спор за това, кой от начините е най-ефективен. Според някои специалисти, при използването им вътрешно храносмилателните сокове в стомаха могат да повлияят на ефективността на маслото, заради което препоръчват другите начини (които са и по-безопасни).

Аз не бих препоръчала на никого да приема вътрешно етерични масла преди да се е консултирал със специалист!

Масло от пачули
Доколкото знам е само за външна употреба!

Има много начини да се използва: в прахове (арарут, царевично брашно или сода бикарбонат - например при силна миризма на краката), в масажни масла, да се добавя във ваната, да се вдишва, да се правят разстривки с капка масло, да се правят компреси и налагания (накапват се няколко капки върху памук и се налага), в дифузер.

Етеричните масла проникват в кожата и се разпространява по цялото тяло в рамките на няколко минути, затова при различни болежки капки от пачулито могат да се прилагат по стъпалата или върху стомаха. Ако се прилага върху стомаха може да се сложи и затоплящ компрес.

При неприятна миризма на подмишниците или краката:
5 к. пачули, 5 к. масло от градински чай и 50 гр арарут на прах.

При екзема или кожни алергични реакции:
Смесват се 10 к. масло от пачули с 50 мл бадемово масло и се втрива в засегнатите зони няколко пъти на ден.

При депресия:
5 к. масло от пачули и 4 к. масло от иланг-иланг  се добавят във овлажнител за въздуха.

Пачули е едно от най-подходящите масла при повръщане. Съединения в маслото намаляват стомашно-чревните мускулни контракции, свързани с повръщането.
Разрежда се с базово масло и чрез масаж се прилагат 1-3 капки зад ухото или над пъпа. Може да се сложи топъл компрес след прилагането на маслото.
Може и да се вдишва при нужда.

При стрес и психическо изтощение:
Във ваната се слагат 5 к. пачули, 5 к. лавандула и 3 к. лимоново масло, смесени с една чаена лъжичка масло от гроздови семена.

Успокояващ чай:
1 капка ментово масло (терапевтичен клас) в чаша топла вода.
Или се прилагат 2-3 капки от маслото локално на корема.

При киселини в стомаха:
2-3 капки лимоново масло (терапевтичен клас) се добяват в малко вода и се отпива на бавни глътки. Етеричното масло спира отделянето на храносмилателни киселини.
Не се използва за гадене при бременнност!!!

При треска:
1 к. ментово етерично масло се разрежда с растително масло и се прилага по стъпалата на краката. Подходящо е и при деца.

Гингивит и възпаление:
Ментовото масло помага за облекчаване на болката и намаляване на възпалението.
Прави се лека гаргара с 1-2 капки мента в 100 мл вода.

За детоксикация:
Няколко капки лимоново етерично масло се добавят в голяма бутилка вода. Маслото е детоксикиращо и традиционно се използва при претоварване на черния дроб и муден панкреас. Също така неутрализира киселинността в стомаха и ускорява храносмилането.

При болезнена менструация:
Преди и по време на цикъл се смесват 10 к. базово масло с 4 к. етерично масло от босилек и се разтрива около глезените, долната част на гърба и по корема.

При първи признаци на запушен нос:
Вдишва се масло направо от бутилката, а също така се добавят подходящи масла в дифузер.

Инхалации при настинка:
Добавя се 1 к. масло (евкалипт, мента, канела, мащерка, чаено дърво, пачули или лавандула и т.н.) и се вдишват парите.

При болки в гърлото:
Добавят се няколко капки, от някое от гореизброените масла, в питейната вода и се прави гаргара в продължение на няколко минути.

При влажна кашлица:
1-2 к. масло от кипарис под възглавницата.

При гадене и/или повръщане от морска болест/при пътуване:
2 к. от ментово масло, 2 к. джинджифилово масло се разреждат с 5 к. растително масло, след което 6-10 капки от сместа се поставят на гърдите и стомаха най-малко 1 час преди пътуването.









Image: goodfon.com

29.01.2013 г.

Масло от ему (Emu Oil)

 
 
 

Богато е на витамини А, Е и F. Защитава, подхранва и хидратира кожата.
Маслото от ему е натурален и ефективен овлажнител, способстващ за регенерацията на кожата и притежаващ висока биологическа активност, с оздравителен и подмладяващ ефект.
Маслото е високо концентрирано, получено чрез екстракция и фракциониране. Бързо се усвоява от кожата, не оставя мазни следи.
Добър емулгатор е и се смесва чудесно с други масла и вода, без да се усеща мазен филм върху кожата или скалпа. Трябва да се абсорбира в кожата в рамките на 5 до 8 минути. Ако не, може да сте използвали твърде голямо количество.

За допълнително овлажняване и усвояване, маслото се прилага веднага след къпане, докато кожата е все още мокра. След това подсушете.

Високоефективно средство при проблемна кожа.
Известно е, че един от основните недостатъци при използването на каквото и да е масло за поддържане на кожата, е фактът, че запушва порите, което води до появата на пъпки. Натрупаният опит при прилагане на маслото от ему показва, че то не запушва порите и съответно не предизвиква обриви. Намалява възпалението при екземи.

Действа добре на суха кожа, осигурява овлажняването й през целия ден, което го прави идеално средство за ежедневна грижа за кожата.
Препоръчва се и като леко слънцезащитно средство. Добре действа при съвместно използване с други козметични средства.

Може да се използва за корекции на следоперативни и посттравматични белези, за изглаждане на белези от рани и ускоряване на зарастването им. При използване на масло от ему, зарастването на рани от изгаряне протича по-интензивно.

Предотвратява появата на стрии по време на бременност.
Важно негово свойство е, че възпрепятства размножаването на бактерии. Доказано е отсъствието на странични ефекти.
Използва се за регенерацията на клетките, при дерматит, псориазис и екзема.

Може да помогне за облекчаване на херпеси по устните, ако се използва веднага.
Благоприятно за изцеление на ранички от варицела.
Не съдържа алергени, няма мирис и е много икономично при използване. Само една малка капка покрива площ с размера на длан. Идеално е за чувствителна кожа. Проучванията показват, че ему маслото прониква през няколко слоя на дермата, "храни" кожата и помага тя да стане здрава, еластична и жизнена. Не са известни странични ефекти, затова може да се използва от всички - от бебета до възрастни.


Как мога да използвам маслото от ему?



При кожни раздразнения: Нанасяйте няколко пъти дневно в началото, а след това, ако е необходимо.

Поради трансдермалните му способности маслото може да увеличи ползите на други продукти, използвани едновременно, за привеждането им в епидермалния слой на кожата. 

Поради силните трансдермални свойства, моля, бъдете внимателни с какво смесвате масло от ему!
Никога не нанасяйте ему масло при химически пилинг!

Внимавайте какво количество използвате, не е нужно много повече от няколко капки. 

Маслото може да се използва при:

Суха кожа, сърбеж, псориазис, екзема, розацея, дерматит;
Слънчеви изгаряния;
Акне и кожни раздразнения;
Сух скалп, сърбеж по скалпа, косопад, оплешивяване, алопеция;
Суха коса, нуждаеща се от подхранване;

Чистото масло се комбинира с други натурални съставки за подхранване и грижа за цялото тяло. Богат източник на Омега 3, 6, 7, 9 и есенциални мастни киселини, които са от съществено значение за намаляване на бръчките и фините линии.
Предпазва кожата в студеното време, както и намалява вредното въздействие на слънцето и старческите петна, заради дълбоко хидратиращите си свойства.
Съставът на мастни киселини в човешката кожа е много сходен с този на маслото. Тъй като не съдържа фосфолипиди се абсорбира бързо от кожата.
Хидратира напукана, суха кожа.
Премахва грима от очите.

Удачно е да го съчетавате с гел алое вера, шипково масло, масло от карите и морски колаген, който е много близък до естествения колаген в кожата.


Тест за поносимост
Нанесете една капка чисто масло от ему на ръката си. Малко количество от маслото може да покрие голяма площ, така че използвайте пестеливо. Нека маслото седи, докато се абсорбира, за да определите дали кожата ви реагира благоприятно.


За хидратация:
Можете да го използвате като дневен овлажнител чрез втриване на няколко капки по цялото лице и шията.
 
Акне, екзема, псориазис и пърхот
Естествените антибактериални агенти в маслото успокояват възпалената кожа, намаляват появата на инфекции и повлияват появилите се несъвършенства по кожата.
Страдащите от акне могат да го използват като дневен овлажнител, тъй като е чудесно средство за контролирането му.
Маслото действа противовъзпалително и намалява дразненето и сърбежа, причинени от дерматит, екзема, лезии или други кожни заболявания.
Помага за предотвратяване на белези.
 
 

Р Е Ц Е П Т И

 
 
 



Балсам за суха и напукана кожа

 
2 с.л. пчелен восък смесете с масло от ему и добавете няколко капки етерични масло по Ваш избор. Изсипете в малки бурканчета и оставете да изстине, и да се втвърди.

Акнето и екземата често засягат линията на косата, така че, прибавете няколко капки от маслото в шампоана и балсама си.
 
Балсам за устни
 
30 мл масло от ему
30 гр пчелен восък
25 мл бадемово масло
15 мл масло от авокадо
15 мл алое вера гел/олио
 6 мл зехтин
4 капки етерично масло от лавандула
4 капки етерично масло от чаено дърво
 
Разтопете восъка на водна баня. Смесете маслата и изсипете разтопения восък, разбийте много добре, за да не стане на бучки. Накрая добавете етеричните масла и продължете да разбивате, докато сместа малко се охлади. Изсипете в стъклено бурканче и съхранявайте на сухо и хладно място. Използвайте толкова често, колкото е необходимо.
 
Маска за лице

1 купичка овесена каша/овесено брашно
3 капки масло от ему
1/2 чаша прясно мляко
1 яйчен белтък 

Сложете овесената каша в блендер, за да я смелите ситно. Смесете всички продукти,  нанесете върху лицето и оставете за 20 минути.  Изплакнете обилно. 

Стягаща маска с лифтинг ефект

1 яйчен белтък
5 капки масло от Ему
1 ампула вит.С
Разбийте белтъка, дакато се разпени, добавете маслото и витамина и отново разбъркайте. Нанесете на цялото лице и оставете да съхне около 10 минути. Изплакнете внимателно.

Крем за копринено усещане

1 част масло от ему
1 част рициново масло
1/2 част дестилирана вода
1/2 част лецитин
2% вит. Е или екстракт от семена на грейпфрут
Разбийте в блендер, изсипете в стъклено бурканче и съхранявайте в хладилник.

Горещо масло за коса

Загрейте масло от ему, докато стане горещо. Втрийте добре в косата, сложете шапка за бяна, оставете на косата за 20 минути, след което нанесете шампоан на сухата коса и масажирайте около 5 минути. Изплакнете много добре. 

Антисептик за домашните любимци

3 супени и 1 чаена лъжици масло от ему
1/2 ч.л. масло от чаено дърво
Можете да прилагате при обрив или гъбички.

Можете да добавяте по няколко капки масло от ему към храната на вашия домашен любимец за здрава кожа и лъскава козина.


Как да използвате ему масло за косата и скалпа 
 
 


 
Изсипете малко количество чисто масло ему в дланта на ръката си.
Разтривайте по дланите на ръцете си и приложете върху косата, по цялата дължина от краищата към корените.

За лечение на проблемна зона от скалпа продължете прилагането на маслото по една капка директно върху мястото и масажирайте засегнатия участък няколко минути.
Покрийте косата с кърпа за най-малко 5 минути или оставете да действа цяла нощ.

Комбинация на кокосово масло и ему масло ще даде значителен резултат при растежа на косата. Най-добрият начин да направите това, е да приложите няколко капки масло от ему на засегнатите участъци по скалпа, след което да смесите равни количества масло ему с кокосово и да оставите да действа цяла нощ или най-малко 20 минути преди измиване с шампоан.
Косата ви няма да се нуждае от маска или балсам, защото ще има приятна текстура и блясък след изплакването на шампоана. Маслата ще добавят допълнителен обем, ще удебелят косъма и ще предотвратят загуба на протеин при прилагане на шампоан.

При употребата му при усилен косопад в рамките на няколко седмици започва растеж на нова коса.
Д-р М. Holick, който провежда тестове за действието на маслото при косопад, открива, че над 80% от космените фоликули, които са били
заспали, се събудили при стимулация с маслото и започвал растеж на коса.
Маслото подобрява състоянието и темпа на растеж на косата и ноктите.
Премахва сърбежа по скалпа, свързан с пърхот.


Разклащайте бутилката преди употреба и не дръжте маслото отворено.
С неопределен срок на годност е, когато се съхранява на хладно и сухо място. Одобрено е от FDA през 1992 г.
Маслото с високо качество има кремав до светложълт цвят и е без мирис и вкус.

Тъмно жълт, червен или кафяв оттенък показват ниско качество на продукта или лош процес на рафиниране.
Маслото от ему може да бъде: нерафинирано, филтрирано и напълно рафинирано.

Маслото за хуманна употреба трябва да бъде напълно пречистено, а не само филтрирано.









Images: goodfon.com, emufarming.org, aestheticsbyrachel.ca




Разширени и спукани капиляри по лицето

 

Kапилярните телеангиектазии - как да се справим с този козметичен дефект

 
 
 

 




В дерматологията и козметологията повърхностните съдови изменения на кожата заемат значително място.
Стените на капилярите са съставени само от един слой клетки - ендотела. Когато отслабнат и загубят своята еластичност, се появяват разширени или спукани капиляри по лицето. 
С напредването на възрастта кожата става по-тънка, а капилярните телеангиектазии (фини кръвоносни съдове най-често около носа, на бузите или под очите) по-забележими.  

Днес ще Ви разкрия някои прости и натурални начини, които ще Ви помогнат да се отървете от този дефект, без да се налага да плащате стотици левове и без да изпитвате болки и дискомфорт.
Не очаквайте чудеса от първия ден. Възможно е да минат седмици или дори месеци, преди да забележите видими разлики като свиване или избледняване на спуканите капиляри.
 
Избягвайте сауната, парната баня и винаги да защитавайте лицето си при лошо време.

Скрабовете, които съдържат абразивни частици, не са подходящи при акне, чувствителна кожа, разширени и спукани капиляри. 

Хранете се с повече плодове и зеленчуци, ограничете употребата на кофеин, алкохол както и на пикантни храни. 
При спукани капиляри избягвайте продукти с много захар и фруктоза, защото могат да възпрепятстват изцелението.  
 
 

 

Редовната консумация на чай от лайка е изпитан и ефективен начин да спрете появата на „паяжинките” по кожата. Чаят съдържа вещества, които подобряват циркулацията на кръв към лицето. След няколко седмична консумация видът на кожата Ви ще е много по-добър и ще спре появата на нови спукани капиляри. 

Правете си хладки компреси с торбички зелен или черен чай. Кофеинът свива кръвоносните съдове.

Направете си отвара от лайка, налейте я във форма за лед и я сложете във фризера. Сутрин, след тоалет и преди дневния крем, обтривайте нежно лицето с кубче ледена отвара. 

Пийте много вода!

Приемайте храни богати на витамин В6 за насърчаване на клетъчния растеж. 

Използвайте кремове съдържащи витамин В3, тъй като неутрализира възпалителните процеси. 

Витамините С, Е и К подобряват външния вид на кожата и повлияват заличаването на спуканите капиляри. Витамин С подобрява кръвообращението и предотвратява появата им. Витамини Е и К действат благотворно както на кръвообращението, така и за намаляване на червенините, където са се появили разкъсаните капиляри. 

Потърсете крем за лице богат на витамин C и друг, богат на витамин К. Преди сън прилагайте първо крема с витамин C, изчакайте няколко минути да се абсорбира от кожата и след него нанесете щедро крем с витамин К. 

Ниските нива на цинк, витамин К, мед и селен, могат да доведат до слаби и слукани капиляри, затова, приемайте добър мултивитаминен комплекс

Приемайте хранителни добавки като витамин С и L-лизин. Не предозирайте лизина, тъй като може да увреди черния Ви дроб.  
 
 

Приемайте вътрешно и правете маски с алое вера за възстановяване на здравия и нормален диаметър на капилярите. 

Кремовете с витамин А също могат да спомогнат за предотвратяване на новопоявили се спукани капиляри. Витаминът подобрява здравето на кожата и предотвратява появата на нови огнища.
Имайте предвид, че предозирането с Витамин А е опасно, тъй като витаминът е токсичен, затова, ако приемате този витамин орално, внимавайте с количествата. 

Масло от невен и екстракт от невен – успокояват напуканата кожа и премахват спуканите капиляри. 

Див кестен
Стимулира кръвообращението и намалява спуканите капиляри. 

Алфа-хидрокси киселини (AHA) –  
Естествени форми:
Млечна киселина - Lactic acid (мляко)
Гликолова киселина - Glycolic acid (захарна тръстика)
Ябълчена киселина - Malic acid (ябълки и круши)
Лимонена киселина - Citric acid (портокали и лимони)
Tartaric acids (grapes)Винена киселина - Тartaric acid (грозде) 

Млечната киселина помага за изглаждане на повърхностния слой на кожата и подобрява нейната еластичност. Тази алфа-хидрокси киселина се използва за ексфолиране на кожата. Подходяща е за чувствителна и куперозна кожа (спукани капиляри).

Салицилова (Acidum salicylicum) до 2% - предотвратява появата на пъпки и кожни дефекти.

Алфа-хидрокси киселините уплътняват тънката и фина кожа, в резултат на което капилярите се забелязват по-трудно. 
Бъдете внимателни с употребата на АНА и не използвайте силни концентрации (максимум 10%), защото могат да доведат до алергични реакции, сърбеж, болка, изгаряния и евентуално белези!
Ако се появят някакви нежелани ефекти, веднага прекратете ползването им. Избягвайте слънчевата светлина или нанасяйте слънцезащитни продукти, докато ги прилагате и до 4 седмици след това.
Преди употреба е желателно да се посъветвате със специалист! 

 
Маските с кисело мляко (млечна киселина) действат охлаждащо и благотворно при спукани капиляри и пигментни петна. 
 
 
 

Правете студени компреси с пълномаслено мляко. Млечната киселина има противовъзпалителен ефект, а студенината свива кръвоносните съдове. 

Хамамелис
Екстрактът от растението е с натурално алкохолно съдържание от 70% и естествено обновява кожата. Със стягащо, охлаждащо и антисептично действие е и засилва устойчивостта на малките кръвоносни съдове под кожата.  

До 20% екстракт от див кестен
Особено семената съдържат сапонин, наречен aescin – укрепва вените и капилярите чрез блокиране на ензим, наречен хиалуронидаза, който разгражда протеогликаните (част от структурата на стените на капилярите)

Калций
Калцият е необходим за укрепване на клетъчните мембрани. 

Базови и етерични масла
Има няколко базови масла, които ще Ви помогнат да се отървете от спуканите капиляри, стига да ги прилагате редовно. Това са: масло от кайсия, масло от авокадо, масло от моркови, масло от пшеничен зародиш.
Съвсем спокойно бихте могли да ги комбинирате.


Етеричните масла, които са ефективни в борбата със спуканите капиляри, е хубаво да прилагате поне по два пъти дневно, по няколко капки в засегнатите зони. 

Правете маски с глина. Тя съдържа минерали като силиций, калций, желязо, магнезий и др. Ежеседмичната употреба увеличава кръвната циркулация и оксигенация, намалява подпухналостта на кожата, възпаленията и стимулира клетъчната регенерация на кожата и има стягащо действие. Успокоява екзема, псориазис, розацея и други кожни проблеми.
За маските използвайте смес от червена и бяла каолинова глина. 
 

РЕЦЕПТИ  

Смесете 10капки 100% чисто етерично масло от лайка или розово масло в 120 мл хидратант и прилагайте 2 до 3 пъти дневно.

Масло за спукани капиляри по лицето
30 мл (2суп.л.) шипково масло
10 мл (2 ч.л.) арганово масло
10 капки масло от пореч
10 капки масло от пшеничен зародиш
6 капки етерично масло от магданоз
2 капки етерично масло от лайка или портокал
Смесете в стъклена бутилка от 50 мл и насасяйте на лицето след почистване, за предпочитане сутрин. След 10 минути попийте излишъка с кърпичка. Трайността на маслото е около 3 месеца.

Крем - мехлем
1/4 ч. масло от карите
1 супена лъжица пчелен восък
1 супена лъжица масло от жожоба, шипково масло или масло морски зърнастец
1/4 чаена лъжичка (или 1 капсула) витамин E
3 капки етерично масло от хелихризум
3 капки етерично масло от лавандула
1 капка етерично масло от римска лайка
1 капка розово масло или етерично масло от здравец
Поставете базовите масла и восъка в съд на водна баня. Загрейте бавно, докато сместа се разтопи. Отместете от котлона и добавете етеричните масла и вит. Е.
Съхранявайте в тъмна стъклена бутилка, на студено и тъмно място.
Увеличаването на количеството пчелен восък ще направи мехлема по-твърд, а увеличаване на маслата – по-мек. 

Ароматно масло срещу разширени и спукани капиляри
15 мл масло от лешник
15 мл масло от вечерна иглика
20 мл масло от сладък бадем
10 капки масло от мароканска лайка
10 капки масло от имортела
10 капки етерично масло от лавандула
10 капки етерично масло от римска лайка
Смесете маслата в бутилка и я търкаляйте, за да се смесят добре. Капвайте от маслото по ръцете си и внимателно втривайте в проблемните области.
Може да отнеме известно време, преди за да забележите ефект, но редовната употреба на това ароматно масло ще ви гарантира чудесни резултати! 



Препоръчително е да използвате не повече от 4 вида етерични масла в рецептите, но все пак решението зависи изцяло от вас. Повечето хора намират, че комбинацията 3-5 етерични масла е най-подходяща, но това е личен избор.

Когато пробвате нов вид етерично масло дайте му време (2-3 месеца) да се прояви и да прецените дали Ви действа. 

Крем с натриев хиалуронат
1/2 чаша парен дестилат от метличина
1 с.л. течен лецитин
1/2 чаша слънчогледово олио, масло от авокадо или масло от гроздови семки/семена.
Малко натриев хиалуронат (1% разтвор)
Натриевият хиалуронат е натриева солна хиалуроновата киселина – биосъвместим полимер, който се намира естествено в човешкото тяло.
Най-важното свойство на тази киселина, под формата на разтвор, е вискоеластичността, която комбинира вискозитета на течната форма и еластичността на твърдата форма.

Лосион с млечна киселина
60 мл 85% млечна киселина се смесва с 500 мл дневен хидратиращ лосион и се нанася по лицето.
Не прилагайте в зоната около очите! 



Разтвор на млечна киселина
Нанася се на поразените кожни участъци 2 пъти дневно. За разтвора можете да използвате розова вода или прясно мляко.Не прилагайте в зоната около очите!

Разтвор на салицилова киселина
В слаба концентрация (1-3%) - дезинфекцира кожата и леко я излющва.
Не прилагайте в зоната около очите! 
Лапи с овес
½ ч. овес и достатъчно студена вода, за да се образува паста.
Прилага се на току-що измита кожа и се оставя да действа 20-30 мин.


 

 

Източници: American Academy of Dermatology
Smart Skin Care: Spider Veins Treatments
Images:goodfon.com

 





25.01.2013 г.

Без целулит








 

Победете целулита



Днес ще споделя с Вас опита си, както и любимите си домашно приготвени антицелулитни продукти, които съм сигурна, че ще Ви бъдат от полза в борбата с "портокаловата" кожа.

И така...
  • Преди душ или вана четкайте проблемните места по тялото с четка от естествен косъм (т.нар. сухо четкане), след което масажирайте с маслени блокчета (рецептата ще намерите малко по-надолу).
    Сухото четкане
     стимулира кожата и лимфната система по цялото тяло и се прави с четка от естествен косъм, върху която се капват 3-4 капки стимулиращо етерично масло. Правете масажа от пръстите към сърцето и никога на лицето и шията. Процедурата е подходяща преди или след сутрешния душ.
  • Използвайте ексфолираща ръкавица/гъба и търкайте проблемните области с натиск и кръгови движения, в продължение на няколко минути или казано просто – докато Ви омалеят ръцете.
  • След като излезете от ваната/душа винаги пръскайте целулитните участъци със студена вода.
  • Поне два пъти в седмицата използвайте ексфолиращ скраб.  
  • След баня обезателно нанасяйте подходящ лосион – купен или домашно приготвен. Втривайте го в засегнатите области в продължение на няколко минути. 
  • Пийте много вода!
  • Хранете се здравословно! 

Спазвайте стриктно в продължение на 4 седмици и ще откриете, че усилията са си стрували.

Ето ги и рецептите:

Маслени масажни блокчета с кафе

90 г (1/2 ч.) пчелен восък
90 мл (1/2 ч.) обогатено с кафе масло
90 г (1/2 ч.) какаово масло
40 капки етерично масло
кафе на зърна

Сложете какаовото масло и пчелния восък на водна баня и разбърквайте добре, докато се стопят. Добавете обогатеното масло. Махнете сместа от котлона и добавете етеричните масла като продължавате да разбивате. Изсипете в силиконова форма (най-подходящи са формите за лед и бонбони). Поръсете дъното на "гнездата" със зърна кафе и долейте с маслената смес. 
Сложете във фризера за около 20 минути, след което извадете от формата и съхранявайте в стъклена купа или друг съд.




2. Маслени масажни блокчета – рецепта 2




½ ч. Обогатено с кафе масло
½ ч. Какаово масло
½ ч. Пчелен восък
20 капки етерично масло от шипкови семена
10 капки етерично масло от кипарис
10 капки етерично масло от хвойна
Блокчетата имат трайност повече от 1 година.


Забелeжка: На мястото на кафето на зърна можете да използвате част от коралова гъба; едро смлени зърна кафе; смлян ориз; червен боб азуки; соя или маково семе.


Обогатено с кафе масло:

Таману масло (можете да го замените със сходните му масло от зърнастец и/или шипково масло)
¾ ч. масло от сладък бадем или масло от лешник
смляно кафе
Смесете всички съставки в буркан. Сложете капачката и разклатете много добре. Съхранявайте 1-2 седмици като разклащате буркана всеки ден или през ден. Прецедете през тензух или филтър за кафе.

Кофеинов лосион: Необходими продукти: 
½ ч.ч. пчелен восък
½ ч.ч. бадемово масло; кокосово масло; слънчогледово олио или зехтин – по ваш избор 
½ ч.ч. сварено смляно кафе
Етерично масло или комбинация от максимум 4 вида етерични масла – общо 60 капки на 100 мл. (Много подходящо е маслото от грейпфрут, тъй като е ефикасно при кожни проблеми, при задържане на вода в тъканите и прочиства лимфната система.)

Съдържанието на 3 капсули витамин Е

На водна баня стопете восъка и маслото, свалете от котлона, пресипете в стъклен съд и добавете свареното кафе. Разбийте много добре, докато кафето спре да се утаява на дъното и консистенцията стане гъста и кремообразна. Докато разбивате сместа, и когато вече се е поохладила, започнете да добавяте етеричните масла, а накрая и вит. Е.

Лосионът е ефикасен и срещу стрии.

Антицелулитен скраб на д-р Оз

1/2 ч. смляно кафе
1/4 ч. кафява захар
зехтин
1. Смесете смляното кафе и захарта 
2. Намажете кожата със зехтина
3. Нанесете сместа върху зехтина и масажирайте с кръгови движения
4. Изплакнете
Можете да използвате антицелулитния скраб няколко пъти седмично.

 
Ексфолиант с кокосово масло, кафе и кафява захар

150 г кокосово масло
30 г сурова тръстикова захар на кристали

30-40 г смляно кафе с кофеин (от най-евтиното)
Изсипете кокосовото масло в стъклена купа, добавете захарта и накрая кафето. Разбъркайте добре. Пресипете ексфолианта обратно в бурканчето на кокосовото масло. 
Направете масаж на целулитните зони със силна струя гореща вода за няколко минути. Спрете водата и нанесете скраба. Масажирайте кожата най-малко 10 минути. Изплакнете обилно с вода и попийте с хавлия.

Ще забележите голяма промяна в целулитната зона и освен това кожата Ви ще изглежда гладка и блестяща.






  

Image: http://i289.photobucket.com/albums/ll223/jrgervasi/cellulite.jpg

23.01.2013 г.

Масло от розмарин срещу косопад и за бърз растеж








Розмаринът, богат на антиоксиданти и витамини, е често употребявана съставка в продуктите за кожа и коса.
Маслото подобрява кръвообращението, помага за почистване на скалпа, стимулира растежа, придава блясък и премахва пърхота.
Действа като балсам и тонизиращо средство за косата.


Тъй като прониква в космените фоликули и доставя основни хранителни вещества, новата коса ще расте здрава и по-плътна. Подхранването на корените е от решаващо значение и за стимулиране на растежа ѝ. Поради високото съдържание на калций, витамин В и желязо, розмариновото масло регулира себумната секреция на скалпа, премахва пърхота и редуцира косопада.

Маските със загрято масло от розмарин действат много добре при мазна коса. Използвайте каквото и да е растително масло и към него добавете няколко капки масло от розмарин и лавандулово масло.
Същата маска можете да използвате при суха и чуплива коса, но без да загрявате маслото.

Косопад и бърз растеж
Маслото от розмарин е ароматно масло, което стимулира космените фоликули и се използва за предотвратяване загубата на коса. Комбинира се чудесно с масла като бадемово, жожоба, зехтин, етерично масло от чаено дърво и етерично масло от босилек.  

Действа подмладяващо на косата - предпазва я от преждевременно побеляване и подсилва естествения цвят. 

Рецепти с розмариново масло

Можете да използвате маслото от розмарин по много начини - финиш, продукт за нощна грижа, за блясък, в шампоани, балсами и маски.

Като финиш продукт:
Нанесете 1-2 капки масло от розмарин като финиш продукт за допълнителна хидратация.

Нощна грижа:
Нанесете с фрикции между 2 и 4 пипети от маслото върху скалпа. Процедурата правете не по-често от веднъж на 10 дни. 
 

Енергизиращ шампоан:
1/2 с.л. масло от розмарин се смесва с 1 с.л. вода и доза шампоан. Нанася се на косата и се измива с хладка към топла вода след 3 минути. Може да използвате този енергизиращ шампоан 2 пъти в седмицата.
  

Домашен шампоан с розмарин (почиства, освежава скалпа и стимулира растежa на косата):
• 1/6 чаша пресен розмарин
• 1/4 чаша дестилирана вода
• 1/2 чаша шампоан
• 4 капки етерично масло от розмарин

Кипнете водата и добавете към нея пресния розмарин. Намалете котлона и оставете сместа на слаб огън в продължение на 15 минути. Извадете розмарина и прецедете водата. Когато изстине до приятно топла, прибавете сместа към шампоана и разбъркайте. Накрая добавете етеричното масло и отново разбъркайте добре. Пресипете в бутилка и съхранявайте в хладилник между отделните ползвания.
Имайте предвид, че шампоанът с розмарин би могъл леко да потъмни косата Ви.

Бирена смес с розмарин:
25 мл вода
25 мл бира
2 с.л. ябълков оцет
5 капки етерично масло от розмарин

Смесете всички съставки, измийте косата с шампоан и след като го отмиете, нанесете сместа по дължините. Стойте около 20-30 минути и изплакнете с хладка вода.

Стимулираща маска от ром, жълтък и розмариново масло:
1 жълтък
2 с.л. ром
1 с. л. растително масло по избор
10 капки етерично масло от розмарин

Разбийте жълтъка, добавете рома, растителното, а след него и етеричното масло. Нанесете в корените. Половин час след това разнесете маската и по дължините. Стойте още 10 мин. и измийте с хладка вода.
Ако косата Ви е прекалено суха, може и да не използвате шампоан -
жълтъкът ще почисти добре косъма.  

Маска за обем с хума и розмарин:
Сложете 4-5 супени лъжици розмарин в 250 мл вода и варете в продължение на 10 минути. Прецедете и смесете с безцветна къна, докато се получи средно гъста гладка каша. Добавете 2 капки етерично масло от розмарин, 2 капки масло от чаено дърво и 2 капки етерично масло от лимон.
Нанесете по скалпа и косата, сложете шапка за баня и останете с маската 1 час, след което измийте с шампоан.  

Маслен балсам за нормална, суха или боядисана коса:
1/4 чаша или по-малко (в зависимост от дължината на косата) от следните растителни (базови) масла: зехтин, жожоба, кокосово масло и
общо 20 капки етерични масла от лавандула, лайка и розмарин.
Смесете съставките, разбъркайте и нанесете на суха коса. Покрийте с шапка за баня и затоплена хавлиена кърпа. Топлината ще спомогне за проникването на маслата в скалпа и косъма. Оставете да действа между 30 и 60 минути и измийте с шампоан.  

За блясък:
Смесете 3 капки масло от розмарин
1 капка розово масло (може да се замени с друго етерично масло)
1 капка масло от индрише

Добавете ги към 1 ч.ч. топла вода, сложете 1 ампула витамин С, разбъркайте добре и изплакнете с този разтвор косата.

Ефикасен извлек:
Стъбла и листа от розмарин се поставят в стъклено бурканче
или бутилка, заливат се с ябълков оцет и се оставя за седмица на слънце. Полученият извлек се втрива в корените на косата 20-30 минути преди измиване.
Стимулира растежа на косата и я заздравява.

Отвара за силно изтощена коса:
500 мл вода
1 с. л. розмарин
1 с. л. коприва
1 капка етерично масло от розмарин

Добавете към врящата вода розмарина и копривата и варете 10 минути. Оставете да изстине, извадете билките и прецедете отварата. Използвайте за финално изплакване на косата.



За кожата



Маслото от розмарин облекчава кожни възпаления и подпухналост. Ефикасно е при лечение на акне, дерматит и екзема. Тонизира, подобрява тена и допринася за здрава кожа.

Приложение в кремове и лосиони

Крем за околоочния контур:
1 с.л. какаово масло
1 с.л. лецитин*
2 с.л. минерална (предварително кипната), флорална** или дестилирана вода
1 ч.л. масло от пшеничен зародиш
1 капка етерично масло от розмарин
съдържанието на една капсула витамин Е
половин ампула витамин С

Сложете лецитина и какаовото масло на водна баня. Загрейте водата до 70-80°C и бавно я излейте при маслата. Разбийте много добре. Прибавете маслото от пшеничен зародиш, разбъркайте и отстранете от котлона. Добавете етеричното масло и бъркайте сместа, докато изстине. Накрая сложете витамините.
Съхранявайте в стъклено бурканче. Нанася се вечер.

Тоалетна вода с розмарин:
1/4 ч. минерална (предварително кипната) или дестилирана вода
1/8 ч.л. рициново масло
6 капки етерично масло от лавандула

Смесете всички съставки,разбъркайте добре и изсипете в бутилка с пулверизатор. 
*Лецитинът се използва като активна добавка в концентрации 0.5% до 3% за омекотяване, тонизиране и овлажняване на кожата, и като емулгатор в концентрация от 3% до 20%. Подпомага по-дълбокото проникване на активните вещества, стимулира регенерацията на клетките, подобрява структурата на кожата и предотвратява образуването на бръчки.  




**Ако нямате готова флорална вода, можете да си я приготвите сами. Ето какво ще ви е нужно:
1 ч.ч. пресни розови листенца (или друг ароматен цвят като лавандула или маточина)
2 ч.ч. вода

Сложете цветовете в тензух и завържете стегнато. Излейте върху тензухената торбичка врялата вода и оставете да кисне така, докато водата изстине.
Съхранявайте в стерилизирана стъклена бутилка. 
Можете да използвате флоралната вода като тоник, дегримьор (трябва да добавите масло), ароматна вода за тяло, да я добавяте в кремове или да пръскате косата си с нея за ароматизиране.  



Хората с епилепсия, бременните и кърмачките трябва да избягват това етерично масло. Розмаринът е мощен стимулант и може да навреди на плода, както и да доведе до спонтанен аборт!
Възможни са алергични реакции, така че не пропускайте да си направите кожен тест преди да ползвате маслото!
Никога не консумирайте етерично масло от розмарин! 







Източник: Guide to Herbal Remedies: Rosemary Plant and Rosemary Essential Oil
Image: http://www.goodfon.com

20.01.2013 г.

Натурална грижа за зрялата кожа



В света на красотата бръчките учтиво се наричат „зряла кожа”.
С възрастта кожата губи естествения си блясък и еластичност и се нуждае от по-специални грижи и продукти, които да стимулират производството на колаген, да ексфолират мъртвите клетки, да премахнат старческите петна, за да може кожата да изглежда по-красива и блестяща.  
Много от етеричните масла могат да направят така, че кожата да изглежда млада и здрава – те я хидратират, подхранват, стимулират регенерацията на клетките, заличават пигментните петна, спуканите капиляри, фините линии и бръчки.
 

Ето едни от най-подходящите масла за зряла кожа:


Масло от баобаб - възстановява бързо епителните тъкани, като по този начин се подобрява тонуса и еластичността на кожата.

Масло от бразилски орех - богато на селен, много добър антиоксидант. 

•  Масло от плодовете на Buriti - прониква лесно в кожата, помага за намаляване появата на фини линии и бръчки. Богато и подхранващо е, възвръща еластичността на кожата. 

Масло от морковено семе - стимулира растежа на кожните клетки, предотвратява появата на бръчки и пигментни петна.

Масло от гроздови семки - създава естествена защита на кожата от ултравиолетовите лъчи, стимулира производството на колаген и бързо попива в кожата.

Масло от чилийски лешник- изключително успокояващо, силно овлажняващо, изглажда бръчките и фините линии, избистря тена.

Масло от семената на краставица - против бръчки и застаряване на кожата.

Масло от зелено кафе – има същото PH като кожата, съдържа ферменти, които стимулират детоксикацията. Използва се като съставка на кремове от висок клас срещу стареене на кожата. Изглажда подпухналите участъци по кожата и придава копринено усещане.

Гел алое вера - подмладява кожата. Хипоалергенно е и със същото рН като на кожата. Доставя ценни елементи и интензивно овлажнява. Попива в кожата четири пъти по-бързо от водата.

Органично масло от камелия - намалява подпухването и тъмните кръгове около очите, както и фините линии. Подобрява еластичността на кожата. 

Органично масло от ленено семе - анти-бръчково средство.

Органично масло от бодлива круша (опунтия) - добавя се в кремовете от висок клас, в млека и серуми срещу стареене. Стяга и регенерира епидермиса. Нанася се само вечер. 

Органично масло от шипкови семки - за регенерацията на епидермиса. Подпомага колагеновия синтез, прави кожата гладка и еластична, предпазва я от състаряване.

Органично арганово масло - забавя стареенето на кожата, възстановява баланса на хидро-липидния слой.

Масло от семките на маракуя - балансира кожния себум, предпазва от преждевременно стареене, овлажнява и омекотява сухата, повяхнала кожа.

Масло от семките на нар - "еликсир на младостта", едно от най-ефективните масла за постигане на еластична и здрава кожа. Спомага за възстановяване на колагена в епидермиса и действа хидратиращо.

Масло от морски зърнастец (облепиха) - един от най-силните антиоксиданти, които предпазват клетките от вредното въздействие на свободните радикали.

Масло от доматено семе – чудесно за здравето и блясъка на кожата, богат източник на антиоксиданти, включително токофероли.

Масло от пореч – предотвратява образуването на бръчки. Предпазва кожата от отпускане и стареене, поддържа гладкостта ѝ, възвръща тонуса. Подхранва без да запушва порите.

Масло от рапица - енергизиращо, структурно масло. Участва в изграждането на клетъчната мембрана. Подходящо за уморена, повяхнала кожа и бръчки. 

Масло от свещица - подпомага клетъчния метаболизъм. Действа хидратиращо независимо от типа кожа. Запазва младостта на кожата. 

Масло от кайсиеви ядки - тонизира, хидратира, подхранва, ревитализира, омекотява и прави кожата по-еластична. За вяла и уморена кожа, забавя нейното остаряване.

Масло от вечерна иглика - срещу бръчки. Реструктурира, регенерира и защитава зрялата кожа. Отлично за околоочния контур.

Етерично масло от калофила - тонизира и предпазва капилярите. Чудесно средство за предпазване и активна терапия на бръчките.
Етерично масло от нероли - действа регенериращо на клетъчно ниво и стимулира растежа на нови клетки.
Етерично масло от ливан - прави кожата еластична и гладка. Помага за намаляване на фините бръчки и редуцира секрецията на мастните жлези.

Етерично масло от сандалово дърво - успокоява, хидратира и поддържа в добро състояние сухата, повяхнала кожа. Спомага за изглаждане на бръчките.

Етерично розово масло - чудесен хидратант. Помага при лечение на спукани капиляри и облекчава раздразнената кожа. 

Етерично масло от тамян – спомага за изглаждане на бръчките. 
 

Рецепти за кремове и хидратанти, които съхраняват кожата 

Крем за зряла кожа (подходящ за жени над 35 г.)
20 г пчелен восък
20 г какаово масло
50 г дестилирана или минерална вода
1 ч.л. боракс *
5 капки етерично масло от сандалово дърво 
3 капки масло от нероли

Разтопете восъка на водна баня, добавете какаовото масло и разбивайте, докато се получи еднородна смес. Сложете боракса и добавайте по малко горещата вода (70-80°C), като не спирате да разбивате енергично.
Оставете крема да се охлади на стайна температура и отново го разбийте. Накрая добавете етеричните масла.
Съхранявайте в стерилизирано стъклено бурканче на хладно място. 

* Бораксът действа като емулгатор (смесването на масло и вода не е възможно без помощта на емулгатори). 


Как да си направите базов крем

Кремовете се състоят от три основни части - 1. водна основа, 2. маслена основа и 3. емулгатори (плюс 4. добавки).

Част 1
Водна основа около 60-75%
 
Част 2
Маслена база около 20-30%
 
Част 3
Емулгатори (пчелен восък, боракс, лецитин)

Част 4
Добавки - консерванти (вит. Е и вит. С) и аромати (етерични масла).
Емулгаторите, консервантите и ароматите трябва да бъдат общо 5-10%.

Загрейте всички съставки до 70-80°C. Бавно изсипете част 1 в част 2/3 с постоянно разбъркване, докато сместа се сгъсти. Охладете леко и добавете част 4 на две части, като разбърквате бавно и непрекъснато.
Изсипете в стъклено бурканче, покрийте с чиста (стерилна) кърпа и оставете да се охлади на стайна температура.

Изборът на допълнителни съставки зависи от възрастта и типа кожа, както и от вида на крема (дневен или нощен). 



Крем-база за зряла кожа (120 мл)  


4 ч. л. базово масло (напр. шипково или масло от вечерна иглика)
20 до 30 капки етерични масла - за подхранване на зрялата кожа използвайте етерични масла от имортела (Helichrysum italicum), здравец (гераниум) или лавандула. Дестилирана или минерална (предварително кипната) вода
Пчелен восък
Растителен глицерин
Вит. Е 



Крем-база нощна грижа
Общo количество 450г
 
Част 1
Водна основа - общо количество 55%
Чай от невен или флорална вода - 43%=19 г
Сок/гел от алое - 10%=45г
Растителен Глицерин - 2%=9г
 
Част 2
Базово масло - общо количество32%
масло от авокадо - 13%=60г
рициново масло - 5%=20г
масло от пшеничен зародиш -6%=30г
какаово или маслото от карите - 8%=35г  

Част 3
Емулгатор за сгъстяване на крема - 9%
За гъст крем:
пчелен восък - 7,8%=35г
боракс - 0.02%=0,90г
соев лецитин - 1%=4,5г  

Част 4
Консерванти - Вит. Е – 1%=4,5г

Част 5
Добавки - процентно съдържание до 3%
Бирена мая - 1%=4,5г
Етерични масла - 2% 
 

Базов дневен крем за всекидневна хидратация

Част 1
Водна основа - общо 68%
Флорална вода от невен или жасмин – 58%=264г
Сок/гел алое – 5%=23г
Растителен глицерин – 5%=23г

Част 2
Базово масло – общо 20%
масло от авокадо - 10%=45г
рициново масло - 4%=18г
масло от пшеничен зародиш -2%=9г
какаово или масло от карите - 4%=18г

Част 3
Емулгатор - Общо 8%
восък 8% - 36г
Ако кремът Ви се стори прекалено гъст, увеличете количеството на водата с 1%.  

Част 4 
Консерванти (за дългосрочно съхранение)
Вит. Е - 1%= 4,5г

Част 5
Добавки - процентно съдържание до 3%
Бирена мая - 2%=4,5г
Eтерични масла – 1% 

Невен – отлична билка за лечение на кожата. Предпазва от дехидратация, подхранва,  регенерира и помага заличаването на пигментните петна.
 
Рициново масло – помага за предотвратяване на транс-епидермалната загуба на вода. Изсветлява и подхранва добре кожата на лицето, прави я по-мека и изчиства пигментните петна. 
 
Алое вера - прониква в дълбочина, възстановява загубените течности, регенерира увредените тъкани. 
 
Етеричните масла - богати на овлажняващи съставки. Правят кожата блестяща, тонизирана и видимо подмладена. 
 
Вит. Е – витаминът на младостта. Неутрализира свободните радикали,
забавя процесите на преждевременно стареене на кожата и тъканите.
 
Вит. С (3-10%) – има благотворен ефект върху клетките на кожата. Увеличава клетъчната преживяемост след излагане на ултравиолетови лъчи. Регулира синтеза на колаген и изглажда бръчките. 
 
Растителен глицерин задържа влагата в кожата и подобрява еластичността на епидермиса. 

Бирена мая - тонизира. С високо съдържание на вит. В, който насища кожата с кислород и я прави гладка и еластична. 







  
Източници: "Pure Skin Organic Beauty Basics", Barbara Close,2005 
"Face Creams, Hair Rinses, and Body Lotions: Recipes For Natural Beauty"; Gill Farrer-Halls; 2004
Sherry A Barker, Sherry’s Creation
Alexander J. Michels, Ph.D., Linus Pauling Institute 
Image: http://www.goodfon.com/