Раздели

11.01.2013 г.

Какво трябва да знаете за етеричните масла


Етеричните масла са силно концентрирани растителни съставки, притежаващи мощни лечебни и козметични качества.

Повечето етерични масла имат силни антибактериални, антигъбични и антивирусни свойства.

Молекулите на етеричните масла са много малки и заради това се абсорбират добре от кожата, но не се тревожете, не се натрупват в организма с времето.

Научни изследвания са доказали, че розмариновото етерично масло повишава функциите/работата/дейността на мозъка.

Ароматните масла нямат нищо общо с етеричните масла. Запомнете, когато прочете «аромат», «аромат на масло», «естествен аромат» или «парфюм», приемете, че продуктът е синтетичен, а не естествен.


Научните познания за етеричните масла и всичко, което се знае за тях, са следствие на употреба и експериментиране от хората. Тъй като не могат да бъдат патентовани, фармацевтичните компании не ги изучават.

За производството на етеричните масла са нужни огромни количества растения.

Повечето етерични масла не бива да се използват неразредени върху кожата. Те трябва да се комбинират /разреждат/ с основни /базови/ масла, восък, алкохол, флорална вода и т.н. Тези, които са безопасни за употреба в концентрирана форма /неразредени/ са т.н. широкопознати масла като лавандула, немска лайка, роза, здравец, сандалово дърво.

Никога не използвайте неразредено етерично масло при бебе или дете! Бебешката /детска/ кожа е тънка, деликатна и много чувствителна към етеричните масла.


В следваща статия ще ви запозная с маслата, които са безопасни за употреба при бебета и деца.

Избягвайте употребата на етерични масла по време бременност, особено през първия триместър, както и при кърмене.
Маслата, които не бива да се употребяват са: анасоново, кедрово, масло от лайка, канелено, масло от градински чай, карамфилово масло, масло от джинджифил, жасминово, лимоново, масло от индийско орехче, розмариново масло. За по-подробна информация прочетете статиите:
 
Противопоказания при използването на етерични масла – 1
http://cosmeticsandoils.blogspot.com/2013/01/blog-post_10.html

Противопоказания при използването на етерични масла – 2
http://cosmeticsandoils.blogspot.com/2013/01/2.html

Противопоказания при използването на етерични масла – 3
http://cosmeticsandoils.blogspot.com/2013/01/3.html

Когато ще използвате нов вид етерично масло проверете дали сте чувствителни към него. Смесете една капка етерично масло с 1/2 ч.л. основно /базово/ масло (зехтин, жожоба или сладък бадем). Разтрийте от вътрешната страна на китката и изчакайте няколко часа. Ако не се появи зачервяване или сърбеж най-вероятно не сте чувствителни към това етерично масло.

Съхранявайте етеричните масла на недостъпно за деца място и се избягвайте контакт с очите.

Не приемайте етеричните масла вътрешно!

Проверете дали етеричното масло е чисто като капнете една капка от него върху салфетка/хартия. Ако капката се изпари бързо и не остави следа – маслото е чисто. Ако се появи петно е разредено от производителя с друг вид масло /този тест не е валиден при смирна, пачули и ароматните масла за чиято екстракция са били използвани органични /химически/ разтворители/.

Етеричните масла обикновено са с дълъг срок на годност /5-10 г./, с изключение на цитрусовите масла, чийто ефект намалява след година-две.

За да се запази ефективността на етеричните масла, трябва да бъдат съхранявани в тъмни стъклени бутилки, далеч от пряка слънчева светлина.


Не се страхувайте от етеричните масла, просто ги използвайте внимателно и предпазливо.

 
Следва: Препоръчителни етерични масла, с които да започнете

Print this post

Няма коментари :

Публикуване на коментар

Козметика и ароматерапия