Раздели

25.07.2013 г.

Порьозна коса




Кутикулата е външният защитен слой на косъма. Формирана е от милиони клетки, които се групират като припокриващи се люспи (подобно на люспите на риба и керемидите на покрив). Когато са правилно разположени те отразяват светлината и резултатът е блестяща коса. Освен че предпазва вътрешните слоеве на косъма, кутикулата контролира и влагата в косата. Прекалено порьозната коса съхне много бързо, докато косата с ниска порьозност може да остане мокра дълго време.

Когато косата е увредена, люспичките на кутикулата са повдигнати (отворени), косата изглежда матова, „повяхнала”, без блясък.

Увреден косъм
Ако люспите на косъма са много отворени, косата е пресушена, слаба, започва да се къса и цъфти.
Прекалено порьозна коса означава, че косъмът е много порест и не задържа влагата. Такава коса бързо абсорбира вода, но и бързо я губи.




Един от факторите, които влияят на порьозността, е наследственият – например, къдравата коса е по-пореста, отколкото правата коса, както и русата в сравнение с тъмната.
Други фактори са боядисване, трайно изправяне или къдрене, напредване на възрастта, прекомерно излагане на слънце, варовита вода, често и неправилно използване на сешоар, пресите, машите и т.н.


Ниска порьозност – когато кутитулата на косъма е стегната и затворена и не позволява на влагата да навлезе или напусне косъма. Ако косата ви трудно се мокри това е показател, че е с ниска порьозност.
Косата с ниска порьозност е устойчива на химични процедури. Такава коса „отблъсква” продукта, вместо да го абсорбира.

Ниско порьозната коса е склонна към прекомерно натрупване на протеини, така че дамите с такива коси трябва да внимават да не почувстват косите си много твърди и „сламени”.
Такива коси изискват продукти богати на овлажнители и омекотители, както и умерено нагряване, за да може кутикулата да се отвори достатъчно, за да се хидратира косата.
Най-често косите с ниска порьозност за доста лъскави, особено тъмните на цвят.

Нормална порьозност такава коса абсорбира и задържа влагата адекватно, изглежда здрава и еластична и задържа дълго всякакъв вид прическа (изправяне с преса, къдрене с маша и т.н.). Косите с нормална порьозност лесно абсорбират и задържат продуктите, формулирани за този тип коса.
Установено е, че здравата коса със средна (нормална) порьозност може да абсорбира вода максимум до 31.1% (w/v).

Ако третирате косата си, тя ще стане по-порьозна с течение на времето, затова от време на време използвайте лечения с протеин.
  

Висока порьозност – такава коса е с отворена кутикула, която поглъща и освобождава лесно влагата. Въпреки че прекалено порьозната коса абсорбира бързо продуктите, често е суха и отворените кутикули не позволяват продуктите да се задържат в косъма.
Установено е, че тези коси поемат значително по-големи количества вода, отколкото косите с ниска или нормална порьозност (до 55% (w/v), за разлика от 31.1% (w/v) при здравата коса).

Жените със силно порьозна коса трябва да използват козметични продукти с ниско pH, за да могат люспите на кутикула да се затворят. Кутикулата действа като бариера за предотвратяване загубата на влага и естествените протеини от вътрешността на косъма. Препоръчват се продукти с с много овлажнители и омекотители, както и продукти за задържане на влагата при високи температури, както и при влажен климат - за да се запечатат кутикулите и да се предпази косата от прекомерно поглъщане на влага от въздуха.

Прекаленото поглъщане на вода от въздуха причинява фризи ефект и заплитане при влажни дни.
При боядисване тези коси поемат цвета доста по-бързо и в по-високи концентрации, отколкото косите с нормална порьозност.

Силно препоръчително е непосредствено преди и веднага след боядисване /изрусяване, обезцветяване/ да се използват специални продукти, тъй като порестата коса абсорбира химикалите бързо и съответно се уврежда бързо. 


Използвайте продукти за боядисана коса. Те съдържат плодови киселини, които допринасят за затваряне на люспите по външния слой на косъма.

Нощната грижа също не е за пренебрегване.

Протеиновите лечения, комбинирани с хидратираща грижа, са силно препоръчителни, както и киселите запечатки.
Нощната грижа също не е за пренебрегване.


Прекалено порьозна ли е вашата коса? 
Тя е суха, заплетена, къдрава или бухнала, след баня съхне неравномерно, с цъфтящи краища – това може да са признаци, че косата ви е прекалено пореста.

Как можете да определите дали косата Ви е силно порьозна?

Най-лесният начин е да направите т. нар. „плаващ” тест:
Вземете няколко косъма и ги пуснете в съд с вода. Оставете 2-4 минути.
Ако космите останат на повърхността, означава, че косата Ви е с ниска порьозност. Ако космите бързо потънат – косата ви е прекалено порьозна.

 




Какви съставки трябва да съдържат хидратантите за силно порьозна коса?


Вода, овлажнители, уплътнители и емолиенти
 



Олеин бетаин (намалява статичното електричество и омекотява косата)
Хидролизирана коприна (емолиент, съдържа протеин, прави косъма лъскав)
Соево масло (уплътнява, омекотява)
Растителен глицерин (хидратант)
Зехтин (уплътнява, омекотява)
Нектар от агаве, мед (хидратант)
Пантенол (лубрикант)
Масло от карите, какаово масло и восъци като пчелен восък (уплътняват)
Масло от жожоба (уплътнява)

При висока порьозност се препоръчва употребата на балсами, които съдържат протеини (напр. хидролизиран колаген), тъй като те временно „закърпват” кутикулата. Наред с протеините, балсамът трябва да съдържа  овлажняващи агенти (глицерин) и масла, които да хидратират и запечатат влагата.


Не прекалявайте с протеиновите продукти, за да не пресушите косъма. Винаги хидратирайте достатъчно косата си, за да избегнете сухота и чупливост.
Загубата на протеин при химическа обработка почти винаги е последвана от загуба на влага в някаква степен.
Постигането на баланс включва използването на правилните комбинации от протеинови и хидратиращи продукти за вашия тип коса.


Какви съставки не трябва да съдържат?
Евтини съставки като вазелин, минерално масло или ланолин. Нищо хидратиращо няма в тях. 




Няколко продукта подходящи за порьозна коса:



Roux Porosity Control Corrector Conditioner
Jungle Fever Лосион за възстановяване на косъма
Алфапарф ампули-лосион интензивна терапия за блясък
Eva Professional Подхранваща емулсия без отмиване
Capilo Хидролипидни и кератинови лосиони без отмиване
Витализиращ серум за суха, порьозна и с нарушена структура коса
Кристали с копринени протеини
IlMagnifico от EKS Интензивна маска-спрей за коса с 10 ефекта, без отмиване
CHI Keratin Mist - Спрей с кератин
Фармавита 2 Phase Leave-in Conditioner - Двуфазен балсам без отмиване
Pure veil Двуфазен защитен лосион
Алфапарф Вълшебен серум - Реконструиращ активен концентрат
Алфапарф Hyper oil infusion - Подхранващ серум
Фармавита Hydro Repair Milky Breeze - Хидро-възстановяващо мляко



2 коментара :

  1. Интересно и много информативно.Събуди интереса ми да направя теста със съда с вода :)))

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Благодаря ти!♥
      Когато го научих и аз веднага си го направих.:)))

      Изтриване

Козметика и ароматерапия