АМИНОКИСЕЛИНИ
Здравата коса изисква много кератин и в по-малка степен колаген. За да може организмът да произвежда тези структурни протеини, са нужни аминокиселини. В изграждането на кератина участват 16 аминокиселини, като четирите основни са: цистеин, лизин, аргинин и метионин, а за колагена – лизин, метионин, глицин и пролин. Цистеин, метионин, цистин, аргинин и лизин са петте аминокиселини, които оказват ефект върху растежа на косата.
Аминокиселините могат да се приемат чрез храната или под формата на хранителна добавка, в случай, че косата се нуждае от допълнителна стимулация и грижа.
Аргинин L-ARGININE – Стимулира растежа на косата чрез вазодилатативния ефект на азотния оксид; стимулира космените фоликули, укрепва косъма и му помага да възстанови естествената си плътност. Изследвания показват, че тази аминокиселина може да помогне за предпазване на косата от вредните ефекти на боядисване и обезцветяване.
Чрез използването на козметични продукти с аргинин косата ще получи всички ползи от тази аминокиселина, без това да причини някакви странични ефекти (което е възможно при прием на добавка).
Глутамин L-GLUTAMINE – Абсолютно необходима аминокиселина за косата, тъй като ѝ осигурява сяра. Произвежда се естествено от организма, но производството ѝ намалява с възрастта.
Съдържа се в богатите на белтъчини продукти като бобовите растения, месото, рибата, млечните произведения, авокадото.
Като хранителна добавка глутамин няма странични ефекти, но, ако се използват прекалено завишени дози е възможна появата на стомашно разстройство.
Цистеин L-CYSTEINE – Една от многото аминокиселини необходими за растежа на косата. Изследвания показват, че може да увеличи растежа на косата до 100%.
Аминокиселината подобрява здравината ѝ чрез преноса на сяра, а също така свързва и транспортира минерали като желязо и цинк, които са основни средства за предотвратяването на загуба на коса.
Цистеин може да се използва за лечение на косопад и е известно, че подпомага естествения растеж на нова коса. Няколко изследвания потвърждават, че може да намали симптомите на андрогенна алопеция.
Съдържа се в: свинско и пилешко месо, яйца, кисело мляко, извара, пшенични зародиши, мюсли, овесени ядки, чесън, броколи, червен пипер, лук и брюкселско зеле.
Цистин L-CYSTINE – Дисулфиден дериват на цистеина. Цистин е алифатна сяросъдържаща аминокиселина. Подпомага производството на колаген. Съставлява общо около 10-14% от кожата, косата (около 5% от общата ѝ маса) и ноктите. Цистин и цистеин са от съществено значение за здравето на косата.
Хранителни източници: виж Цистеин
Хранителни добавки: под формата на N-ацетилцистеин (NAC), L-цистеин или цистин.
ВАЖНО! Диабетиците не бива да използват добавки с цистеин (цистин), тъй като могат да намалят активността на инсулина!
Метионин L-METHIONINE – като основен доставчик на сяра заздравява кожата, косата и ноктите. Аминокиселината е важна за биосинтеза на цистеин, карнитин, таурин, лецитин, холин и др. Необходим е и за синтеза на колаген. Предотвратява чупливостта на косата и косопада, стимулира растежа, уплътнява косъма и подобрява значително текстурата на косата.
Като антиоксидант помага за защита на космените фоликули от оксидативен стрес.
Изследвания показват, че ниски концентрации на метионин причиняват влошаване на здравето на косата и намален растеж. Според други изследвания, тази аминокиселина играе важна роля при забавяне на побеляването на косата и изтъняването на косъма.
Като антиоксидант помага за защита на космените фоликули от оксидативен стрес.
Изследвания показват, че ниски концентрации на метионин причиняват влошаване на здравето на косата и намален растеж. Според други изследвания, тази аминокиселина играе важна роля при забавяне на побеляването на косата и изтъняването на косъма.
Добър избор са: риба, яйца, семена, листни зеленчуци, броколи, тиквички, тиква, орехи.
Тирозин L-TYROSINE – Произвежда се в тялото от фенилаланин. Тази аминокиселина създава меланин – пигмент на кожата и косата. Намалява нивата на хормоните на стреса - един от факторите за косопад.
Хранителни източници – риба, пиле, пуйка, млечни продукти, фъстъци, бадеми, боб, соя.
Таурин TAURINE - Необичайна аминокиселина, която съдържа сулфонатна група вместо карбоксилна. Осигурява сяра, необходима за структурата и растежа на косата. Съхранява се в космените луковици. Недостигът й може да доведе до отслабване и изтъняване на косата. Предотвратява разграждането на космените фоликули.
Хранителни източници: риба и морски дарове, месо.
Глицин - GLYCINE – Аминокиселината е открита при смесването на желатин със сярна киселина. Помага за производството на колаген, който поддържа здравето и еластичността на кожата и косата.
Хранителни източници: риба, месо, млечни продукти, бобови култури, зеле, спанак, банани, киви, соя.
Хранителни добавки: Комплексна формула аминокиселини в свободна форма.
Пролин L-PROLINE – Стимулира клетъчните поцеси и участва в производството на колаген. Укрепва косъма. Намаленият синтез на тази аминокиселина води до влошаване състоянието на косата.
В малки дози може да се набави от месо, млечни продукти и яйца, както и от източниците на глутаминова киселина (основна суровина за производството му) бобови култури, аспержи, авокадо, броколи, спанак, нерафиниран кафяв ориз, пълнозърнести макаронени изделия, хляб, зърнени култури и продукти на основата на соеви ферменти.
Хранителни добавки: L-proline е одобрен от FDA. Не са известни отрицателни странични ефекти при прием на аминокиселината, с изключение на леко дразнене на стомаха.
Лизин L-LYSINE (essential amino acid) - Тази аминокиселина помага за възстановяване на увредени коси. Космените фоликули също се нуждаят от лизин, за да функционират правилно.
Изследвания показват, че загубата на коса може да бъде намалена и овладяна с тази аминокиселина.
Хранителни източници: риба (особено сьомга, сардини и треска), млечни продукти, птиче, червено и свинско месо, бобови растения.
Серин L-SERINE - За синтеза ѝ са необходими адекватно количество вит. В3, В6 и фолиева киселина.
За първи път е получена от копринени протеини, откъдето и носи името си. Аминокиселината се използва в козметичната индустрия, тъй като регулира влагата в кожата и косата.
Хранителни източници: соя, жълтък, леща, фъстъци, бадеми, нахут, ленено семе, свинско, пилешко и телешко месо, мляко и млечни продукти.
Когато избирате хранителна добавка от витамини и минерали за вашата коса, е важно тя да бъде добре балансирана и да съдържа:
Niacin, Folic Acid, Vitamin B-12, Biotin, Pantothenic Acid, Iron, Iodine, Zinc, Manganese, Choline, Inositol, Para Amino Benzoic Acid, L-Isoleucine, L-Leucine, L-Lysine, L-Methionine, L-Phenylalaninr, L-Threonine, L-Tryptophan, L-Valine, L-Aspartic Acid, L-Serine, L-Glutamic Acid, L-Proline, L-Glycine, L-Alanine, L-Cystine, L-Tyrosine, L-Histidine, and L-Arginine.
Ниацин, фолиева киселина, витамин В12, биотин, пантотенова киселина, желязо, йод, цинк, манган, холин, инозитол, парааминобензоена киселина, L-изолевцин, L-левцин, L-лизин, L-метионин, L-фенилаланин , L-треонин, L-триптофан, L-валин, L-аспарагинова киселина, L-серин, L-глутаминова киселина, L-пролин, L-глицин, L-аланин, L-цистин, L-тирозин, L-хистидин и L-аргинин.
Преди да започнете прием на аминокиселини се консултирайте със специалист, който ще ви препоръча най-подходящата за вас добавка и ще ви изготви схема, по която да я приемате!
Източници:
J
Cosmet Sci. 2004; 55 Suppl: S155-70
Effects
of arginine on hair damage via oxidative coloring process.
JDDG:
Journal der Deutschen Dermatologischen Gesellschaft
Evidence-based
(S3) guideline for the treatment of androgenetic alopecia in women and in men.
Birch
MP , Messenger JF , Messenger AG . Hair density, hair diameter and the
prevalence of female pattern hair loss . Br J Dermatol2001 ; 144 ( 2 ): 297 –
304.
Oxidative
Stress in Ageing of Hair
Wood
JM, Decker H, Hartmann H, Chavan B, Rokos H, Spencer JD, et al.oxidative stress
affects human hair color by blunting methionine sulfoxide repair. FASEB J. 2009
Feb 23.
Future
Medicine, Dietary supplement increases anagen hair rate in women with telogen
effluvium: Results of a double-blind placebo-controlled trial. Therapy. 2007; 4
:59–65.